
RECHTBANK VERNIETIGT OMGEVINGSVERGUNNING STAEDION IN ZUIDWEST
DEN HAAG, 17 DECEMBER
De rechtbank heeft op 12 december 2025 de omgevingsvergunning voor de bouw van 220 woningen met twee stallingsgarages in Den Haag Zuidwest vernietigd. In december 2023 had de Raad van State het bestemmingsplan voor dit deel van de Zichten al vernietigd. Daarmee was er dus geen ruimtelijke motivering voor de bouwvergunning. De gemeente heeft na de uitspraak uit 2023 toch besloten verder te laten bouwen door Heijmans en Staedion. Hiertoe heeft ze een ‘herstel-vergunning’ verstrekt tot afwijking van het oudere bestemmingsplan. De rechtbank concludeert dat deze ‘herstel-vergunning’ weliswaar onherroepelijk is, maar géén vervanging kan zijn voor de ruimtelijke motivering van het bestreden besluit.
Voor de indieners van het beroep, Bewonersorganisatie Bouwlust-Vrederust en Stichting SOS Den Haag, illustreert de vernietiging van deze omgevingsvergunning de amateuristische manier waarop de enorme verdichting van Zuidwest is opgezet. De 220 woningen in de Steenzicht A en B, waar deze zaak om draaide, zijn nu zónder geldige omgevingsvergunning gebouwd. De eisers betreuren dit. De gemeente komt ermee weg omdat eisers de rechter niet gevraagd hadden de woningen alsnog te slopen. De rechter liet de rechtsgevolgen intact.
Vorige week zijn de woningen door Staedion en Heijmans aan de eerste bewoners opgeleverd. Volgens Bewonersorganisatie Bouwlust-Vrederust en SOS Den Haag zijn er de volgende problemen: woningen zijn niet optimaal ontworpen, binnentuinen zijn sociaal onveilig, te weinig parkeerruimte, deelvervoer is niet geborgd en er is geen uitzicht op voldoende buurt- en wijkvoorzieningen. Bewonersorganisatie Bouwlust-Vrederust en SOS Den Haag gaan deze problemen opnieuw onder de aandacht brengen bij gemeenteraadsleden. Daarnaast overweegt Bewonersorganisatie Bouwlust-Vrederust om een aantal van deze problemen voor te leggen bij de Raad van State. Zij hoopt bijvoorbeeld op een veroordeling van de regeling voor het parkeren. Meer dan de helft van de huurders heeft geen toegang tot een parkeerplek (op straat is er betaald parkeren en de huurders krijgen geen bewonersvergunning).
Bewonersorganisatie Bouwlust Vrederust herhaalt dat ze absoluut niet tegen het bouwen van woningen is. Maar 5500 extra woningen in Bouwlust-Vrederust vindt zij teveel. Daarnaast moeten bewoners werkelijke inspraak krijgen in de sloop- of renovatieplannen voor hun complex of buurt. Voldoende voorzieningen zoals groen, parkeren, scholen, sportruimte en centrumfuncties zijn noodzakelijk. De plannen van de gemeente voor de voorzieningen, onder meer in de Structuurvisie Zuidwest, zijn vrijblijvend en onzeker, de geplande parkeergarages onaantrekkelijk en sociaal onveilig.
